Gyógyszertolerancia a benzodiazepin terápia során
2024. november 23. írta: Reu

Gyógyszertolerancia a benzodiazepin terápia során

img_4422.jpg

Tudtad, hogy benzodiazepin elvonási tüneteket tapasztalhatsz akkor is, ha nem is csökkented az adagot? Sokan rosszabbodó álmatlanságról, szorongásról, gyenge memóriáról, de sok egyéb más tünetről is beszámolnak már a benzodiazepin terápia alatt is. 

Ez a tolerancia vagy “tolerancia elvonás” jelensége, mely során a test és az idegrendszer idővel alkalmazkodik a gyógyszer hatásaihoz és jelenlétéhez. A szervezet ezen alkalmazkodása miatt mindig több és több gyógyszerre lesz szükség a kívánt terápiás hatás eléréséhez. Ez gyakran a rendszeres és hosszú távú (az ajánlott 2-4 hetes irányelvet meghaladó) használat során alakul ki.

tolerancia az oka annak is, hogy sok orvos idővel növeli a betegek előírt adagját. Néha az eredeti mellé más benzodiazepint is felírnak, és néhány beteg egyszerre több fajta gyógyszert is szed párhuzamosan: például antidepresszánsokat, antipszichotikumokat a benzodiazepinek mellett. Természetesen a test végül toleránssá válik az új, magasabb adaggal, vagy másik gógyszerrel szemben is, és a ciklus csak tovább ismétlődik.

A benzodiazepinek különböző hatásaival szembeni tolerancia változó ütemben és mértékben alakul ki. Az altató és alvást elősegítő hatásokkal szemben a tolerancia gyorsan megjelenik: pl. a szorongás miatt nappal szedett gyógyszerek használói néhány nap után már nem érzik már magukat álmosnak napközben, stb. 

Kevés bizonyíték van arra, hogy a benzodiazepinek néhány hónap után megőriznék hatékonyságukat. Valójában a hosszú távú benzodiazepin használat akár súlyosbíthatja is a szorongásos zavarokat, rosszabb esetben újabb és súlyosabb tünetegyüttest hozhat létre. Pánikrohamok és agorafóbia is megjelenhetnek a krónikus használat során először. A tünetek kialakulása valószínűleg a szorongásoldó hatásokkal szembeni tolerancia kialakulásának köszönhető. A tolerancia nem mindig teljes, és a krónikus használók egy része továbbra is hatékonynak találja a gyógyszert, de ez az elvonási tünetek elnyomásának is köszönhető lehet. 

Sok szorongásos tünet, és a gyógyszertolerancia egyéb tünetei fokozatosan eltűnhet a benzodiazepinek igen lassú csökkentése és elvonása után. Ennek módszeréről a blogban is olvashatsz. 

Dr. Heather Ashton klinikáján az első 50 beteg közül tíz beteg először vált agorafóbiássá a benzodiazepinek szedése közben. Ő megállapította, hogy az agorafóbiás tünetek jelentősen csökkentek egy éven belül az elvonás után, még azoknál a betegeknél is, akik korábban vonakodtak elhagyni otthonukat. Az utánkövetések idején, amelyek az elvonás után 10 hónaptól - 3,5 évig terjedtek, egyikük sem volt már félelem és agorafóbia miatt korlátozott.
A benzodiazepinek a görcsoldó hatással szembeni tolerancia miatt nem alkalmasak az epilepszia hosszú távú kezelésére sem. Számos tanulmány kimutatta azt is, hogy a memória és kognitív funkciók krónikus használóknál károsodnak, de lassan - bár néha nem teljesen - helyreállnak az elvonás után.

Forrás: benzo.org.uk, benzoinfo.com

Figyelem!

A honlapon megjelenő információk, adatok, kizárólag tájékoztató jellegűek, azok teljességéért, pontosságáért a honlap tulajdonosa felelősséget nem vállal. Az információk és tünetlisták nem diagnosztizálásra vagy orvosi tanácsadás helyettesítésére szolgálnak. Ha riasztó tüneteket tapasztal, különösen potenciálisan veszélyeseket, mint például magas vérnyomás, egyoldali gyengeség, elmosódott beszéd, arcizomgyengeség, mellkasi fájdalom, légszomj stb., azonnal keresse fel a legközelebbi sürgősségi osztályt vagy orvosát az egyéb okok kizárása érdekében, vagy hívja a 112-t.

A bejegyzés trackback címe:

https://benzokalauz.blog.hu/api/trackback/id/tr918737372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása