A fenti jelenségeket és ezek egymással való összefüggését magyarázom meg a következő bejegyzésben.
Dependencia: Bármely pszichiátriai gyógyszer (antidepresszáns, benzó, egyéb) a tartós szedés következtében élettani változásokat okoz az idegrendszerben. A dependencia megnyilvánul(hat) tolerancia és elvonási tünetek formájában.
Tolerancia: Pszichiátriai szerek szedése közben kialakuló állapot, amikor a gyógyszer alkamazása során az orvos által felírt dózisban is megvonási tünetek jelentkeznek. Ennek a dependencia az oka – a szervezet már alkalmazkodott a jelenlévő idegen anyaghoz (hiszen állandóan az egyensúlyra törekszik), és mindig többre és többre volna szüksége a működéshez. A jelentkező panaszok súlyosabbak annál az eredeti állapotnál, amire a gyógyszert eredetileg elkezdték szedni.
Csak egy példa: nálam ez a benzó használata alatt súlyos szorongás, alvásra való képtelenség, fogyás, gyomor-bélrendszeri panaszok, memóriazavarok, stb. jelentkeztek. Antidepresszánsok esetén ugyanez a jelenség figyelhető meg. A tolerancia nagyon gyakran vezet téves diagnózisokhoz – az alapbetegség megerősödéséről, relapszusról beszélnek az ellátásban (break through depression), miközben egyszerűen arról van szó, tolerancia alakult ki az adott szerrel szemben. Szintén ez vezet a felírási kaszkádokhoz: az ilyen tolerancia tüneteket más szerrel próbálják kezelni, ami ideig óráig működhet (általában kevés sikerrel), de az új szerrel szemben is idővel tolerancia fog kilakulni. Az is előfordul, hogy ebben a helyzetben a dózist emelik az orvosok, amivel csak a dependenciát mélyítik el.
“Elvonási tünetek“: Minden dependenciát és toleranciát okozó gyógyszer elhagyásának következtében, különböző mértékben elvonási tünetek alakulnak ki, azért, mert a szervezetnek vissza kell fordítani a dependencia közben kialakult élettani változásokat. Ezek az ” elvonási” tünetek mind pszichikai, mind fizikai tünetek, amelyek egyebekben nagyban hasonlíthatnak más kórképekhez (és sokszor igen egyéniek) A tünetek hasonlíthtnak a tolerancia tüneteire, de sokkal súlyosabbak annál. Pszichiátriai gyógyszerek esetén nem az “elvonás” klasszikus hosszában kell gondolkodni. Vannak ugyan olyanok, akiknél az akut elvonási fázissal (pár hét) az “elvonás” befejeződik, de a megfigyelés az, hogy az emberek egy jelentős részénél ezek igen kifejezetten elhúzódhatnak (hónapok, évek), másrészt az idegrendszert érzékennyé teszik/tehetik más jellegű pszichiátriai gyógyszerekkel szemben is. Csakugyan megfigyelés, hogy egymást követő elvonások egyre súlyosabbak lesznek (ez az egyébként ismert “kindling” jelenség).
Sajnos az ellátásban nagyon nagy ismerethiány uralkodik az elvonási tünetek hosszát, megjelenési formáit illetően is.
Tipikus példa dependencia-tolerancia-elvonási tünetek problematikájára az ellátásban: egy adott pszichiátriai gyógyszerről a tolerancia kialakulása miatt való váltás egy lépésben vagy nagyon rövid idő alatt. Például váltás másik antidepresszánsra, vagy épp más benzóra. A hangsúly azon van, hogy a váltás túl hirtelen, vagy kevés átmenettel történik, és a szervezetnek nem jut ideje ahhoz, hogy a gyógyszer által kiváltott élettani változásokat visszafordítsa. Ilyen esetekben, például újonnal adott gyógyszereknél ideig-óráig a szerencsétlen elszenvedő személy tüneteit elnyomja az új szer (jó esetben), de sokszor nem teljesen: ilyenkor jönnek a terápia rezisztens állapotok, rosszabbodó “alapbetegség”, és még rosszabb polifarmácia. Természetesen hasonló helyzetet idéz elő az is, ha egy antidepresszánst, vagy benzodiazepint túl gyorsan hagynak el maguk a betegek akár orvosi javaslatra, vagy anélkül.
Forrás: benzo.org.uk, benzoinfo.com
Figyelem!
A honlapon megjelenő információk, adatok, kizárólag tájékoztató jellegűek, azok teljességéért, pontosságáért a honlap tulajdonosa felelősséget nem vállal. Az információk és tünetlisták nem diagnosztizálásra vagy orvosi tanácsadás helyettesítésére szolgálnak. Ha riasztó tüneteket tapasztal, különösen potenciálisan veszélyeseket, mint például magas vérnyomás, egyoldali gyengeség, elmosódott beszéd, arcizomgyengeség, mellkasi fájdalom, légszomj stb., azonnal keresse fel a legközelebbi sürgősségi osztályt vagy klinikát, orvosát az egyéb okok kizárása érdekében, vagy hívja a 112-t.